LG LQ6380, 32″, FHD, LED LCD, feet stand, white – TV Item – 32LQ63806LC.AEU
2 products sold in last 17 hours
Selling fast! Over 20 people have in their cart
27 people are viewing this right now
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
Screen
| Specification | Value |
|---|---|
| screen size | 32″ / 81 cm Optimal distance when watching HD signal: 2,1-2,4 m. Optimal distance when watching Full HD or 3D signal: 1-1,2 m. |
| display screen type Screen backlight technologies | LED LCD A LED-backlit LCD is a liquid-crystal display that uses LEDs for backlighting. |
| panel resolution Resolution is a term that indicates how closely the pixels are placed on the screen. | 1920×1080 Full HD |
| refresh rate | 50 Hz |
| screen backlight | DIRECT LED |
| HDR energy rating | G |
Functions
| Specification | Value |
|---|---|
| Smart TV | Yes |
| Netflix | Yes |
| connection enhancement | Simplink (HDMI-CEC) Simplink (HDMI-CEC) |
| Apple AirPlay 2 | Yes |
| smart home support | Amazon Echo, Google Home, Apple Home Apple Home |
Picture enhancement
| Specification | Value |
|---|---|
| HDR High dynamic range (HDR) is the technology, which improves the color and brightness of the signal to improve the picture on the screen. | Yes |
Sound
| Specification | Value |
|---|---|
| Sound power (RMS) | 10 W |
| sound technology | AI Sound, Clear Voice Pro |
| Bluetooth audio | Yes |
| channels | 2.0 |
Interfaces
| Specification | Value |
|---|---|
| HDMI | 2x |
| LAN (network, RJ45) | Yes |
| USB-A 2.0 Data transfer speeds up to 480 Mb/s | 1 pcs |
| WiFi | Yes |
Dimensions
| Specification | Value |
|---|---|
| weight Product weight without packaging. | 4.7 kg |
| width | 73.6 cm |
| height | 46.4 cm |
| depth | 18 cm |
| VESA size | 200 x 200 |
Power
| Specification | Value |
|---|---|
| energy consumption | 27 kWh/1000h |
| HDR energy consumption | 40 kWh/1000h |
General parameters
| Specification | Value |
|---|---|
| energy rating The energy label of a television indicates how sustainable a TV is on a scale from A to G – the closer the label is to A, the more energy-efficient a TV is. | F |
| number of the regulation | 2019/2013 |
| model identificator | 32LQ63806LC |
| manufacturer | LG |
Software
| Specification | Value |
|---|---|
| operating system | webOS webOS is a smart TV operating system designed for ease of use, providing quick access to various entertainment options. The system supports Netflix, Disney+, Apple TV, Amazon Prime, YouTube, and many other applications. |
| Brand | Philips |
|---|








Philips OLED909, 55'', 4K UHD, OLED, black - TV
TCL P79K, 55'', 4K UHD, QLED, black - TV 
Reviews
There are no reviews yet.