LG QNED86, 55”, 4K UHD, QNED, black – TV
10 products sold in last 17 hours
Selling fast! 1 person has in their cart
21 people are viewing this right now
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
Screen
| Specification | Value |
|---|---|
| screen size | 55″ / 140 cm Optimal distance when watching HD signal: 3,6-4,2 m. Optimal distance when watching Full HD or 3D signal: 1,7-2,1 m. |
| display screen type Screen backlight technologies | QNED |
| panel resolution Resolution is a term that indicates how closely the pixels are placed on the screen. | 3840х2160 4K UHD |
| brightness | 500 nit (cd/m²) |
| refresh rate | 100 Hz |
| screen backlight | EDGE LED |
| HDR energy rating | G |
Functions
| Specification | Value |
|---|---|
| Smart TV | Yes |
| Netflix | Yes |
| Disney+ | Yes |
| Apple TV Apple TV+ streams critically acclaimed Apple Original series and films, only on the Apple TV app. This is a paid subscription service. | Yes |
| screen mirroring Technology that allows your portable device screen to be wirelessly displayed on another device screen. | Yes |
| connection enhancement | Simplink (HDMI-CEC) Simplink (HDMI-CEC) |
| Apple AirPlay 2 | Yes |
| smart home support | Google Home, Apple Home Apple Home , Matter Matter is an open-source connectivity standard for smart home and Internet of things devices, which aims to improve their compatibility and security |
Picture enhancement
| Specification | Value |
|---|---|
| HDR High dynamic range (HDR) is the technology, which improves the color and brightness of the signal to improve the picture on the screen. | Yes |
| picture enhancement systems | HDR10, HLG |
Sound
| Specification | Value |
|---|---|
| Sound power (RMS) | 20 W |
| sound technology | AI Sound Pro |
| Bluetooth audio | Yes |
| channels | 2.0 |
Connection
| Specification | Value |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
Interfaces
| Specification | Value |
|---|---|
| HDMI | 4x |
| headphone output | No |
| optical out | Yes |
| LAN (network, RJ45) | Yes |
| NFC Near field communication | No |
| USB-A 2.0 Data transfer speeds up to 480 Mb/s | 2 pcs |
| WiFi | Yes |
Dimensions
| Specification | Value |
|---|---|
| weight Product weight without packaging. | 19.3 kg |
| weight without stand | 15.5 kg |
| width | 123.6 cm |
| height | 78.6 cm |
| depth | 26 cm |
| height without stand | 71.6 cm |
| depth without stand | 2.97 cm |
| VESA size | 300 x 300 |
Power
| Specification | Value |
|---|---|
| energy consumption | 64 kWh/1000h |
| HDR energy consumption | 129 kWh/1000h |
General parameters
| Specification | Value |
|---|---|
| energy rating The energy label of a television indicates how sustainable a TV is on a scale from A to G – the closer the label is to A, the more energy-efficient a TV is. | E |
| number of the regulation | 2019/2013 |
| model identificator | 55QNED86T3A |
| manufacturer | LG |
Software
| Specification | Value |
|---|---|
| operating system | webOS webOS is a smart TV operating system designed for ease of use, providing quick access to various entertainment options. The system supports Netflix, Disney+, Apple TV, Amazon Prime, YouTube, and many other applications. |
| Brand | Philips |
|---|









Reviews
There are no reviews yet.