Philips 8000 Series Aqua Plus, grey – Cordless vacuum cleaner Item – XC8055/01
12 products sold in last 15 hours
Selling fast! Over 4 people have in their cart
29 people are viewing this right now
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
Vacuum cleaner
| Specification | Value |
|---|---|
| type | Cordless vacuum cleaner |
| dust collection method | container |
| dustbin / dustbag capacity | 0.6 L |
| power adjustment | on handle |
Power supply
| Specification | Value |
|---|---|
| power supply | accumulator |
| battery type | Li-ion 25,2 V |
| working time up to | 80 min. |
Filters
| Specification | Value |
|---|---|
| filters | washable filter |
Hand vacuum cleaner
| Specification | Value |
|---|---|
| type | wireless |
| charging time | 6.5 h |
| work time up to | 80 min. |
Functions
| Specification | Value |
|---|---|
| vacuum cleaner functions | surface washing, vacuuming |
Dimensions
| Specification | Value |
|---|---|
| width | 16 cm |
| height | 117 cm |
| depth | 16 cm |
| weight Product weight without packaging. | 4.65 kg |
General parameters
| Specification | Value |
|---|---|
| special characteristics | PowerCyclone 12 technology, vacuums and mops floors simultanously, PowerBlade digital motor, digital display, LED nozzle, 5 level filtering, replaceable battery |
| noise power | 80 dB |
| kit contains | 8000 series cordless vacuum cleaner, PrecisionPower Smart Nozzle, 2 microfiber pads, upholstery tool with LEDGuide, crevice tool with LEDGuide, combination tool with LEDGuide, mini TurboBrush |
| manufacturer | Philips |
| colour | gray |
| Brand | Philips |
|---|








Sony X90L, 65'', 4K UHD, LED LCD, dark silver - TV Item - XR65X90LAEP
LG NANO82, 55", 4K UHD, LED LCD, NanoCell, black - TV 
Reviews
There are no reviews yet.