Sony W800, 32”, HD, LED LCD, Smart TV, feet stand, black – TV Item – KD32W800P1AEP
19 products sold in last 16 hours
Selling fast! Over 15 people have in their cart
24 people are viewing this right now
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
Screen
| Specification | Value |
|---|---|
| screen size | 32″ / 81 cm Optimal distance when watching HD signal: 2,1-2,4 m. Optimal distance when watching Full HD or 3D signal: 1-1,2 m. |
| display screen type Screen backlight technologies | LED LCD A LED-backlit LCD is a liquid-crystal display that uses LEDs for backlighting. |
| panel resolution Resolution is a term that indicates how closely the pixels are placed on the screen. | 1366×768 HD 1366×768 |
| refresh rate | 50 Hz |
| screen backlight | DIRECT LED |
| HDR energy rating | F |
Functions
| Specification | Value |
|---|---|
| Smart TV | Yes |
| Netflix | Yes |
| Disney+ | Yes |
| Recording to USB memory stick or external HDD | Yes |
| streaming format | Chromecast |
| connection enhancement | HDMI CEC |
| Apple AirPlay 2 | No |
Picture enhancement
| Specification | Value |
|---|---|
| HDR High dynamic range (HDR) is the technology, which improves the color and brightness of the signal to improve the picture on the screen. | Yes |
| picture enhancement systems | HDR10, HLG |
Sound
| Specification | Value |
|---|---|
| Sound power (RMS) | 10 W |
| sound technology | Dolbyâ„¢ Audio |
| Bluetooth audio | Yes |
Connection
| Specification | Value |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
Interfaces
| Specification | Value |
|---|---|
| HDMI | 3x |
| headphone output | Yes |
| LAN (network, RJ45) | Yes |
| USB-A 2.0 Data transfer speeds up to 480 Mb/s | 2 pcs |
| WiFi | Yes |
Dimensions
| Specification | Value |
|---|---|
| weight without stand | 4.9 kg |
| width | 73.3 cm |
| height | 46.8 cm |
| depth | 18.9 cm |
| height without stand | 44.2 cm |
| depth without stand | 7.8 cm |
| VESA size | 100 x 200 |
Power
| Specification | Value |
|---|---|
| energy consumption | 32 kWh/1000h |
| HDR energy consumption | 32 kWh/1000h |
General parameters
| Specification | Value |
|---|---|
| energy rating The energy label of a television indicates how sustainable a TV is on a scale from A to G – the closer the label is to A, the more energy-efficient a TV is. | F |
| number of the regulation | 2019/2013 |
| model identificator | KD-32W800 |
| manufacturer | Sony |
Software
| Specification | Value |
|---|---|
| operating system | Android TV Android TV is a smart TV operating system that provides easy access to various entertainment options such as Netflix, Disney+, Apple TV, Amazon Prime, YouTube, and many other applications. |
| Brand | Philips |
|---|








Philips OLED909, 55'', 4K UHD, OLED, black - TV
Hisense A6N, 85'', 4K UHD, LED LCD, black - TV
Samsung QN90D, 65'', 4K UHD, Neo QLED, Mini LED, black - TV Item - QE65QN90DATXXH
Samsung T5300, 32'', Full HD, LED LCD, feet stand, black - TV Item - UE32T5372CDXXH
Sony Bravia 3 S39, 43'', 4K UHD, LED LCD, black - TV
Sony X90L, 65'', 4K UHD, LED LCD, dark silver - TV Item - XR65X90LAEP 
Reviews
There are no reviews yet.