EZVIZ H1C, WiFi, night vision, white – Indoor WiFi Camera Item – CS-H1C
16 products sold in last 20 hours
Selling fast! Over 15 people have in their cart
29 people are viewing this right now
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
Camera
| Specification | Value |
|---|---|
| camera type | indoor camera |
| digital zoom | 8 × |
| effective pixels | 1 Mpx |
| built-in speaker | Yes |
| int. microphone | Yes |
| night vision | Yes |
DSLR lenses
| Specification | Value |
|---|---|
| viewing angle | 108 ° |
Functions
| Specification | Value |
|---|---|
| voice control support | Google Assistant, Amazon Alexa |
| live view | Yes |
| two-way talk | Yes |
| motion detection | Yes |
| configuration using app You can control or configure the device through a smartphone app, which is available on the App Store or Google Play. Apps from different manufacturers may be available only for iOS or Android, and the functionality and/or availability of the app may vary by market. Also, make sure before purchasing that your smartphone’s software supports the smart app. | Yes |
| siren | Yes |
Interfaces
| Specification | Value |
|---|---|
| Google Home | Yes |
| WiFi | Yes |
| WiFi standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
Memory card reader
| Specification | Value |
|---|---|
| max. memory card capacity | 512 GB |
| supported memory cards | micro-SD |
Power supply
| Specification | Value |
|---|---|
| power supply | mains |
General parameters
| Specification | Value |
|---|---|
| manufacturer | EZVIZ |
| colour | white |
Dimensions
| Specification | Value |
|---|---|
| weight | 87 g |
| height | 9.03 cm |
| width | 5.389 cm |
| depth | 5.389 cm |
Climate
| Specification | Value |
|---|---|
| operating temperature | -10 – 45 °C |
| Brand | Philips |
|---|









Reviews
There are no reviews yet.