Lenovo LOQ 15IAX9, 15.6”, FHD, 144 Hz, i5, 24 GB, 512 GB, RTX 4050, ENG, gray – Notebook
3 products sold in last 18 hours
Selling fast! Over 4 people have in their cart
27 people are viewing this right now
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
Screen
| Specification | Value |
|---|---|
| screen size | 15,6″ |
| display technology Screen backlight technologies. | IPS |
| special features | 100% sRGB, G-SYNC |
| panel resolution Resolution is a term that indicates how closely the pixels are placed on the screen. | 1920×1080 Full HD |
| screen surface | anti-glare |
| aspect ratio | 16:9 |
| brightness | 300 nit (cd/m²) |
| refresh rate | 144 Hz |
| touch panel | No |
Processor
| Specification | Value |
|---|---|
| processor producer | Intel |
| processor type | Core i5 |
| processor | 12450HX |
| processor speed | 3.1 up to 4.4 GHz |
| number of cores | 8 |
| L2 cache size | 12 MB |
Random-access memory
| Specification | Value |
|---|---|
| memory | 24 GB |
| speed | 4800 MHz |
| memory type | DDR5 |
Storage device
| Specification | Value |
|---|---|
| HDD / Flash memory capacity | 512 GB |
| type | SSD |
| HDD type | PCIE GEN4 NVMe |
Graphics
| Specification | Value |
|---|---|
| producer | NVIDIA NVIDIA |
| graphics card | GeForce RTX 4050 |
| graphics card memory | 6 GB |
| graphics card memory type | GDDR6 |
| TGP Total Graphics Power. Power that a power supply should provide to the graphics subsystem. | 105 W |
Devices
| Specification | Value |
|---|---|
| memory card reader | No |
| ID card reader | No |
| fingerprint reader | No |
| webcam | 720p HD HD or 720p is made up of 1280×720 pixels, where 1280 represents the number of horizontal pixels and 720 represents the number of vertical pixels. |
| webcam features | privacy shutter |
| speakers | 2W x2, Nahimic Audio |
Interfaces
| Specification | Value |
|---|---|
| USB-A 3.1 Data transfer speeds up to 10 Gbit/s on 1 lane | 3 pcs |
| USB-C 3.2 | 1 pcs |
| USB-C features | data transfer, DisplayPort, power delivery |
| headset connector | Yes |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | No |
| Mini DisplayPort | No |
Data exchange
| Specification | Value |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 6 (ax) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| LAN (RJ45) | 10/100/1000 |
Software
| Specification | Value |
|---|---|
| operating system | Microsoft |
| operating system version | Windows 11 Home Operating system supports Estonian, Russian, Latvian, Lithuanian and English languages. |
Keyboard
| Specification | Value |
|---|---|
| key arrangement | ENG |
| full-size keyboard | Yes |
| backlight | Yes |
| backlight features | white |
Battery
| Specification | Value |
|---|---|
| capacity | 60 Wh |
| battery life up to | 5.3 h |
| power adapter connector | Lenovo Slim Tip Lenovo Slim Tip |
| charger output voltage | 170 W |
Dimensions
| Specification | Value |
|---|---|
| width | 35.9 cm |
| depth | 25.87 cm |
| height | 2.19 – 2.39 cm |
| weight Product weight without packaging. | 2.38 kg |
General parameters
| Specification | Value |
|---|---|
| manufacturer | Lenovo |
| housing material | plastic |
| colour | gray |
Guarantee
| Specification | Value |
|---|---|
| manufacturer warranty | 2 years |
| Brand | Philips |
|---|









Reviews
There are no reviews yet.