TP-Link Tapo C211, 3 MP, WiFi, night vision, white – Security Camera Item – TAPOC211
20 products sold in last 15 hours
Selling fast! 1 person has in their cart
21 people are viewing this right now
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
Smart home
| Specification | Value |
|---|---|
| compatible with | TP-Link Tapo H100 |
Camera
| Specification | Value |
|---|---|
| camera type | indoor camera |
| effective pixels | 3 Mpx |
| built-in speaker | Yes |
| int. microphone | Yes |
| night vision | Yes |
DSLR lenses
| Specification | Value |
|---|---|
| viewing angle | 360 ° |
Functions
| Specification | Value |
|---|---|
| voice control support | Google Assistant, Amazon Alexa |
| live view | Yes |
| two-way talk | Yes |
| motion detection | Yes |
| configuration using app You can control or configure the device through a smartphone app, which is available on the App Store or Google Play. Apps from different manufacturers may be available only for iOS or Android, and the functionality and/or availability of the app may vary by market. Also, make sure before purchasing that your smartphone’s software supports the smart app. | Yes |
| siren | Yes |
Interfaces
| Specification | Value |
|---|---|
| WiFi | Yes |
| WiFi standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
Memory card reader
| Specification | Value |
|---|---|
| max. memory card capacity | 256 GB |
| supported memory cards | micro-SD |
Power supply
| Specification | Value |
|---|---|
| power supply | mains |
General parameters
| Specification | Value |
|---|---|
| manufacturer | TP-Link |
| colour | black |
Dimensions
| Specification | Value |
|---|---|
| height | 11.77 cm |
| width | 8.66 cm |
| depth | 8.55 cm |
Climate
| Specification | Value |
|---|---|
| operating temperature | 0 – 40 °C |
| Brand | Philips |
|---|








LG QNED86, 86'', 4K UHD, QNED, black - TV
Sony Bravia 3 S39, 43'', 4K UHD, LED LCD, black - TV
Samsung The Frame (2024) LS03D, 55'', 4K UHD, QLED, black - TV
TCL P79K, 55'', 4K UHD, QLED, black - TV
Samsung QN90D, 65'', 4K UHD, Neo QLED, Mini LED, black - TV Item - QE65QN90DATXXH
Hisense E7NQ PRO, 85'', 4K UHD, QLED, black - TV 
Reviews
There are no reviews yet.